Dom dagar solen skiner längtar vi till varmare temperatur så dom tjocka kläderna kan få försvinna. Nästa vecka har vi ett nytt sommartecken, det är nämligen så att att sommaren med Cien!
Vi har precis börjat ta in att våren är här och så kommer jag och säger, Sommaren med Cien. Hur tänker du då kanske du undrar. Jo för nästa vecka kommer det så mycket roliga produkter till Lidl från Cien som får dig att längta till sommaren. Jag har tidigare testat några produkter från Cien och varit väldigt nöjd så jag kände att dessa produkter får jag inte missa.
Cien har tagit fram en mängd olika produkter som har till värmen och sommaren att göra. Vi byter ut förpackningarna till färgglada och tropiska sådana. Vi lägger mörka bruna och vinröda nyanser på hyllan och fyller våra lådor med med färgstarkt smink. Dofterna byts ut mot friska och syrliga toner av mango, vattenmelon och ananas. Produkterna finns i butik mellan den 23-29 april eller så långt lagret räcker.

Handgel 50ml (20SEK) kommer i tre somriga dofter
Duschgel 300ml (15SEK) även dom kommer i tre somriga dofter
Duschpeeling 200ml (20SEK) i dofterna vattenmelon, ananas eller tangerin
Handpeeling 75ml (15SEK) med mango- och papayadoft
Läppbalsam (10SEK) i “smakerna” Sweet pineapple, Wild hibiscus och Perfect peach
Spray-on bodylotion 150ml (20SEK) vårdande bodylotion med aloe vera i tre somriga dofter
Solspray för håret 150ml (20SEK) använd innan och medan du solar för att skydda håret
After sun-inpackning 200ml (20SEK) för solskadat hår
Handtvål 300ml (15SEK) dofterna vattenmelon, ananas eller tangerin
Handkräm 300ml (15SEK) i doften mango
Schampo & balsam 2 i 1 250ml (20SEK) vårdande schampo och balsam med babassuolja och UV-filter för solskadat hår
Fotvård 75–150 ml (15SEK) Gel, spray, mousse eller peeling, perfekt för sommarbara fötter i skorna
Det är inte bara produkter till kropp och hår som kommer nu, dom har även tagit fram makeup. Oavsett om det är första gången du använder makeup eller om du är rutinerad användare så är det alltid kul att hitta budget produkter att testa. Med dessa priser kommer nog dom flesta ha råd att testa en eller två av varje färg och produkt.

Läppglans 12,5ml (15SEK)
Läppstift (15SEK)
Läppenna 1,9g (15SEK)
Läppbalsam 3,3g (22SEK) kommer i tre olika somriga dofter
Ögonskuggspenna 2,1 g (15SEK) ögonskugga och eyeliner i ett
Eyeliner 2,1 g (20SEK) svart eller mörkbrun
Mascara vattenfast 10 ml (20SEK) ger fransarna ett lyft
Mascara volym 10 ml (15SEK) ger fransarna extra mycket volym
Solpuder 4,5 g (20SEK) kommer i två skimrande nyanser
Puderrouge 4,5 g (20SEK) kommer i nyanserna apricot eller nectarine
Sist ut har vi en hel del nya produkter till naglarna. Skall bli så kul att testa dessa produkter. Det är så snyggt med pastellfärger på naglarna när händerna fått lite färg. Och ett kit med nagelvård kan behövas året runt.

Överlack gel-like 11 ml (20SEK) transparent överlack för fylliga, glänsande naglar
Vårdande nagellack 11 ml (20SEK) transparent lack som skyddar och stärker naglarna
Överlack 11 ml (20SEK) transparent snabbtorkande lack som skyddar lackade naglar
Nail brightener 11 ml (20SEK) ger naglarna en ljusare och jämnare nyans
Nagelolja 11ml (20SEK) Vårdar och stärker naglarna
Underlack 11ml (20SEK) transparent lack som skyddar naglarna från missfärgning
Nagellacksremover 75 ml (15SEK) dip-in-svamp som tar bort lacket smidigt utan aceton
Nagellackskorrektur stift (20SEK)
Nagellack 8 ml (15SEK) kommer i massor av somriga nyanser
Nagellack 11 ml (19,95SEK) kommer i många olika färger
Så nu vet jag vart jag försöker ta mig nästa måndag. Att produkterna är så färgglada och billiga gör inte saken bättre! Tror nog att min korg kommer bli full av dessa produkter. Har du hittat någon produkt kanske du som verkligen vill att jag införskaffar och provar?
Dessa artikel finns ej i följande butiker: Liljeholmen, Danderyd, Fridhemsplan, Vanadisplan, Hammarby sjöstad och Södra Station i Stockholm; Heden, Linnégatan och Redbergsplatsen i Göteborg
Det var en massa roliga hudvård och makeup produkter som LIDL presenterar! Härliga priser som passar även de mindre inkomsterna =) Så söta nagelllack! Måste jag kolla på också i butik. Hoppas att “min” LIDL tar in lite av detta sortiment!
Jag är rädd att jag kommer gå bananas om jag väl hittar några av produkterna. Med dom där priserna är det lite svårt att inte testa. 🙂