
För ca fem månader sedan visade jag er en box med temat bort med tråkig vinterhud från Lyko. Nu är det dags för Lykoboxen nr 39 med tema rengöring. Bort med tråkig sommarhud?
Som rubriken tyder på så känns det som ett stående inlägg, Mondaybox. Nä så skall det inte bli, tänk vad många boxar jag måste beställa hem om jag skall ha en ny och visa varje måndag. Att det nu blivit två måndagar i rad är bara en tillfällighet. Men strunt samma. Idag skall vi gå under locket på Lykoboxen nr 39*. Det var faktiskt fem månader sedan jag presenterade en Lykobox. Så på så sätt märker ni att deras box inte är en löpande box som kommer varje månad. Något jag faktiskt tycker är rätt skönt.

Senaste boxen innehöll produkter som skulle hjälpa oss bort med tråkiga vinterhuden i denna box går vi på djupet med rengöring. Det finns två produkter i boxen som jag inte riktigt tycker passar in på temat, ni kommer förmodligen se vilka jag menar. Produkterna täcker upp alla delar på kroppen vare sig det är rengöring eller inte.

LUMENE – 3-in-1 Micellar Rengöringsvatten*
Micellär vatten är en produkt som alltid går hem hos mig. Enkelt att använda utan att torka ut huden. Denna kommer åka med mig upp till landet nästa helg för utvärdering. Tror faktiskt inte jag har använt mig av just denna produkt tidigare. Har ni testat denna?
Pris: 99SEK / 250ml

REF – Wonder Oil*
Boxens första produkt som jag inte tycker passar in i temat, det finns så många andra produkter som skulle fungera till håret om en utgår från temat. Personligen använder jag mig inte speciellt ofta av olja, men jag har en vän som kommer bli väldigt glad över den. Och jag vet att hon är i behov av just olja så det skall bli intressant att se vad hon tycker om den.
Pris: 270SEK / 125ml

NONIQUE – Intensive Handtvål*
I dagsläget kommer jag aldrig mer behöva köpa en handtvål. I vårt städskåp står det så många tvålar att jag får ångest varje gång jag öppnar det. Jag har en tvål på diskbänken nu bara för att göra slut på alla snabbare. Men visst självklart är det trevligt att testa nya produkter och dofter så när nästa tvål är slut så kanske denna åker fram. Den är ekologisk och har en doft av oliv och aloe vera. Så troligen pga doften kommer denna stå på sambons toalett, är inte så jätte förtjust i olivdoften.
Pris: 99SEK / 300ml

TREETS – Energising Secrets Foeaming Shower Gel*
Här har vi en produkt som jag lärt mig att uppskatta på senaste tiden. Det är faktiskt riktigt trevligt med skummande produkter även när du duschar. “Traditionellt använd amazonsk tamanuolja med kraftfullt vårdande egenskaper och passionsfruktsolja med A- och C-vitamin hjälper din huds balans”. Låter riktigt bra, hoppas den luktar lika gott!
Pris: 75SEK / 200ml

REVLON – Colorburst Lip Butter*
Ingen nyhet heller från Lyko då denna produkt varit med tidigare, inte heller hör den till temat rengöring enligt mig. Jag fick nyansen 053, Sorbet och den finns inte kvar på deras hemsida så kanske har den utgått. Det är tyvärr inte någon nyans jag kommer att använda mig av så troligen åker den hem till någon annan som uppskattar den mer.
Pris: 129SEK
Nja boxen var inge wow för mig faktiskt. Som sagt lite besviken på att dom inte följde temat rakt igenom utan var tvungen att trycka till med ett läppstift och en hårolja. En läpp skrubb och pre schampoo kanske istället? Nå ja en kan inte alltid vara nöjd. Det finns säkert någon där ute i vårt avlånga land som blev väldigt glad över denna box.
Nu är frågan hur länge behöver vi vänta innan box nr 40 kommer, eller är det kanske en julbox emellan?