En bra grund lägger dom bästa förutsättningarna till att lyckas med resten. Har jag hittat min grund med Laura Mercier Candleglow Soft Luminous Foundation kanske.
Jag har verkligen så svårt att hitta en foundation som jag gillar och fungerar på mig. Har helt enkelt svårt att gå ifrån min BB cream som fungerar perfekt till vardags. Jag vet att den finns där utan att den utmärker sig för mycket. Men när jag var på Beautybar hos Presskontakterna i slutet på 2016 blev jag sminkad med Laura Mercier Candleglow Soft Luminous Foundation ( ja jag vet det är hur långt namn som helst) blev jag lite smått kär. Någon hörde min önskan och jag fick denna underbara skapelse i julklapp.
Laura Mercier Candleglow Soft Luminous Foundation har en lätt formula utan att rinna iväg när du pumpar ut lite på handryggen för att sedan kunna applicera med svamp i ansiktet. Ja dom säger att svampen är det bästa alternativet när det kommer till denna foundation. Än så länge har jag endast provat med svamp eller fingrar. Jag föredrar svampen, något jag blev förvånad över då jag annars inte gillar svampen speciellt mycket.
Foundationen har en medel till full täckning. Den döljer bra utan att dölja för mycket. Det blir inte ett tjockt lager som ligger där och känns obekväm. Jag personligen är väldigt rödflammig och har en hel del fräknar. Blir glad om rodnaden lättas ner men fräknarna har jag inga problem att visa så därför gillar jag inte en foundation med full täckning. Självklart kan du kladda på mer om du känner att du vill ha mer täckning men jag var nöjd med ett tunt lager.
Något som gjorde mig glad även då jag oftast inte är så speciellt lidande av just detta är att den finns i 24 nyanser.
Shell– Mkt ljus med kall underton
Creme – Mkt ljus med neutral till kall underton
Vanille– Mkt ljus med neutral underton
Ivory– Ljus med neutral/varm underton
Ecru – Ljus med kall underton
Cashew– Ljus med kall/ neutral underton
Linen – Ljus med neutral underton
Macadamia– Ljus med neutral underton
Butterscotch– Ljus med varm underton
Dune – Ljus/Medium med kall underton
Buff – Ljus/Medium med kall-neutral underton
Honey – Ljus/Medium med neutral underton
Dusk – Ljus/Medium med neutral-varm underton
Golden – Ljus/Medium med varm underton
Suntan – Medium med kall / neutral underton
Pralin – Medium med neutral underton
Maple – Medium med neutral/varm underton
Chai – Medium med varm underton
Nutmeg – Medium/Djup med kall underton
Pecan – Medium/Djup med kall/ neutral underton
Amber – Medium/Djup med neutral/varm underton
Chestnut – Djup med kall underton
Truffle – Djup med kall/neutral underton
Espresso – Djup med neutral/varm underton
Har inte använt någon primer under (vilket alltid rekommenderas) och jag tycker faktiskt inte att den lägger sig i porer och fina linjer. Det är annars ett stort problem när man inte använder primer tycker jag.
Nedan ser ni skillnad med och utan foundation. Om ni mot förmodan inte skulle se det så har jag täckt vänster halva med Laura Mercier Candleglow Soft Luminous Foundation och högra halva är helt neutral. Överdrev lite på näsan just för att man skulle se en skarpare kant någonstans och lättare kunna avgöra hur stor skillnaden är. Nyansen har jag använt är “Creme”.
Den sitter på plats utan att verken torka ut eller kladda av sig. Vi trivs ihop med andra ord. En perfekt foundation för dig som inte är allt för yttorr och inte vill ha en kaka ovan på huden.
Laura Mercier Candleglow Soft Luminous Foundation finns att köpa hos bla Cow Parfymeri för ca 550SEK.
Ingredienser
Aqua/Water/ Eau, Isohexadecane, Hexyl Laurate, Mica, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Glycerin, Polyglyceryl-4 Isostearate, Potassium Cetyl Phosphate, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Peg-100 Stearate, Phenoxyethanol, Carbomer, Polyglyceryl-10 Myristate, Potassium Sorbate, Chlorphenesin, Sodium Dehydroacetate, Sodium Hydroxide, Undaria Pinnatifida Extract, Tocopheryl Acetate, Ascorbyl Palmitate.May Contain/Peut Contenir/ (+/-): Ci 77891 (Titanium Dioxide), Ci 77491, Ci 77492, Ci 77499 (Iron Oxides).

No Comments