Forte Pharma Solar Expert

Alla reagerar vi olika på solen, några blir bruna av att bara titta på den medans andra så som jag nästan aldrig får en bra solbränna. Under denna sommar provade jag Forte Pharma Solar Expert för att se om jag kunde få mig en vacker semesterbränna.
Innan semester fick jag ett pressutskick med Forte Pharma Solar Expert. Då jag tog väldigt sen semester i år så har det tagit ett tag innan jag provade tabletterna. Som jag skrev i tidigare inlägg så skall tabletterna börja tas två veckor innan man skall exponera sig i solen. Kan berätta redan nu att jag faktiskt inte hade speciellt många ligga i solen dagar under semestern, men någon dag fick jag allt till.
Lite om hur min kropp brukar reagera på solen kan komma till handa. Ända sedans barnsben har jag haft otroligt svårt att bli så där riktigt brun där av började jag sola solarium i tidig tonår så jag också skulle vara brun under sommaren. Något som slutade med att jag solade solarium året runt. Men nu ska vi inte prata om såna dumheter. Utan det jag ville komma fram till är att ute i den riktiga solen blir jag nästan aldrig brun utan endast röd och massa fräknar. En utlandsresa i solen kräver minst 2 veckor för att jag skall kunna komma tillbaka med en snygg bränna.

Så med andra ord var dessa tabletter mina förhoppningar lite si så där. Men jag ville ge dom en chans och se vad händer, för jag kan ju inte bli vitare än vad jag redan är. Kanske gul om nu något skulle gå fel.
Men jag började äta tabletterna två veckor innan min semester påbörjades, en tablett om dagen. Inga konstigheter, det blev bra att ta en tablett till morgonvattnet. Och detta fortsatte jag med under hela tiden. Då jag hade tre veckors semester och jag inte alls visste hur mycket sol det skulle bli så köpte jag mig en förpackning. På så sätt kunde jag äta tabletterna som man skulle före och efter men även under hela semester. Nu ska jag dock vara ärlig och säga att jag glömde ta tabletten lite då och då under själva semestern, men jag tror inte det var någon fara.
Inga biverkningar vad jag kunde se eller känna. Det var inte heller någon som frågade mig varför jag varför jag blivit gul, så det är ett plus. (Nej jag vart inte gul)
Nu vet jag inte om jag inbillar mig, men jag tycker faktiskt att jag lyckats få till en snygg färg över hela kroppen. Även mina ben som är totalt omöjliga att ge någon färg har fått en någorlunda bra matchning mot resten av kroppen. Om det nu är tabletterna eller att solen blivit svag vet jag inte, men jag har inte bränt mig. Jag har tyvärr inte har någon teknisk bevisning på att det är just tabletterna som gett mig denna fina och jämna färg i år.
Min slutsats är att jag skulle vilja fortsätta med dessa tabletter även nästa sommar och se om jag kan få lika snygg färg då. Nu vore det bra med tabletter som ger mig färg året runt utan sol. För jag är en person som älskar att ha färg året runt men orkar inte lägga mig i ett solarium. För det har jag faktiskt slutat med sedan 15år tillbaka. Usch nu kände jag mig gammal.

Själva tabletterna ser faktiskt ut som dekorationsstenar, skimrar härligt i guld som gör att dom känns lite små lyxiga att svälja.
Forté Pharma säljs på Apotea.se och hos Apoteksgruppen. Rek. Pris 149SEK för 28 tabletter.
Tack Forte Pharma för att jag fick testa dessa tabletter!

Vackert hår med Keratin Expert • Daretobeyou.se
[…] Forté Pharma! Ja eller jag hoppas det iallafall. För inte alls så länge sedan testade jag på Solar Expert som en del av min sommar skönhetsrutin, och nu tänkte jag dra igång nästa steg och få finare […]