Daisy Beauty Expo 2017, en helg att minnas
Skönhet & Mode

Daisy Beauty Expo 2017, en helg att minnas

Helgerna bara springer iväg och ibland fattar en inte riktigt vad som hänt. Denna helg, Daisy Beauty Expo 2017 ÄR en helg att minnas.

Hoppas att helgen varit bra för er. Min helg har varit, ja jag vet inte riktigt hur jag skall beskriva den. Vi kan börja med fredag då jag tagit ledigt från jobbet för att gå på dag 1 av Daisy Beauty Expo 2017. Denna dag var det föreläsningar på agendan. Älskar föreläsningar när man får grotta in sig i ämnen man brinner för.

Dagen började med en härlig vegetarisk lunch bestående av kikärtsbullar och bulgursallad. Grymt gott och jag känner mig så pepp inför februari då jag kommer köra en vegitarisk månad med mannen. Jag har alltid varit nöjd med maten när jag besökt Tändstikspalatsen.

Efter lunchen drog vi igång med ett späckat schema. Först ut var L’oréal som pratade om Hållbar skönhet i dag och imorgon. 

L’oréal Paris drog vidare med nyheter och inspiration för våren 2017. Här snackar vi späckad presentation. Dom kommer med så otroligt mycket roligt till våren!

L.Y.X Cosmetics – Sagan om Lacqua och Lachrome. Hållbara och trendiga naglar hemma!

Mette Picaut – Ecolyx blir lyxigare! Världspremiär för halvädelsten i hudvård.

Apoteket AB – Kostmetika ingredienser i allmänhet och mikroplaster i synnerhet.

Efter denna eftermiddag kände jag mig så otroligt pepp inför lördagen. Det där var bara ett litet smakprov på vad som komma skall kändes det som. Ska jag vara ärlig hade jag något svårt att somna, var så rädd att jag skulle försova mig och missad dagen.

Daisy Beauty Expo 2017, en helg att minnas
En del av Garniers monter

Men jag vaknade, om inte i tid. Dock vaknade inte min hjärna riktigt och jag hade på något sätt intalat mig att jag var sen. Skynda mig allt vad jag kunde för att hinna in till stan i dag. Kan säga att jag kom dit lite väl tidigt, för tidigt egentligen. Det blev en lååångsam promenad via Espresso House och emot Tändstickspalatsen. Tror jag var bland dom första på plats, kändes det som iallafall.

Lagom till 08 droppade det in folk och vi intog en härlig frukost med så där lagom saker att välja på. Energin kom krypandes och jag var i startgroparna för att ge denna dag 110%. 100 beautypersoner var samlade under ett och samma tak för att ta del av produktnyheter från 35 olika företag. Helt magisk dag!

För att inte tråka ut er så kommer jag att dela med mig av separata inlägg för varje företag / produkt. På så sätt kan jag berätta mer utan att glömma något i detta inlägg. Och då kan jag samtidigt passa på att berätta lite mer om vad som sagts på föreläsningarna under respektive företag. Jag vill här egentligen bara berätta hur glad jag över att jag fick komma på detta event. Levde i en liten bubbla under hela dagen faktiskt. Så många trevliga och härliga människor, gäster och utställare. Ser redan nu fram emot att få gå 2018. Nu återstår att gå igenom alla produktprover och dela med mig av allt spännande för er. Men vart börjar jag!?!

Vilket företag / märke vill ni att jag börjar med först bland:

Garnier, Akademikliniken, Cinq Mondes, Kiss, Atache, Dior, Toni & Guy, Ellos, Mariahs, L’occiante, Escada, Derma ProMedical, Yves Rocher, Palina, Olaplex, Eucerin, Apoteket / Apoliva, Acasia, Revlon, L.Y.X, M Picaut, Anne Börlind, L’oréal.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply En lördag med Daisy Beauty Glam Day! • Daretobeyou.se 21 juni 2017 at 08:53

    […] möte jag upp Lotta för att sedan ta oss till Tändstickspalatset. En magisk byggnad där även Daisy Beauty Expo florerat. Vart lite extremt tidiga så vi passade på att njuta lite i solen innan registreringen […]

  • Leave a Reply

    Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.