Detta inlägg innehåller affiliatelänkar, du finner dom märkta med en asterisk (*)
Med lyxig hudvård kan ingen dag börja fel. Caudalie Premier Cru på hyllan kommer min hudvårdsrutin få både lyx och lyster. Caudalie Premier Cru är mitt nya tillskott som jag skall berätta för er om.
Åren börjar komma ikapp mig tror jag faktiskt. Om inte för redan några år sedan så bör jag börja tänka på att använda anti aging produkter nu. Dom säger att det aldrig är försent men du kanske inte får lika bra resultat. Än så länge kan jag inte se några större linjer eller rynkor i ansiktet om vi nu inte räknar skrattrynkor, men dom vill väl en inte bli av med? Så nytt att testa är Caudalie Premier Cru på hyllan. Jag kan inte minnas om jag tidigare testat något från Caudalie, kanske om jag fått ett litet sample eller liknade men jag har inte köpt någon fullsize och provat under en längre tid. Ser fram emot att se vad detta lyxiga märke kan göra för min hy. Då jag endast har tre produkter från denna serie kommer jag att komplettera dessa med lite andra märken för att få en hel hudvårdsrutin under morgon och kväll.
Caudalie är fransk hudvård när den är som bäst med patenterad anti-aging teknologi sägs det. Innehållet i produkterna är naturliga, ekologiska ingredienser som inte kompromissar med kvalitén. Druvextraktet kommer från noga utvalda vingårdar runt om i Frankrike och nya patent utvecklas hela tiden för att möta konsumenternas allt högre krav. Grundaren Mathilde Thomas har skapat en serie effektiva produkter med hjälp av miljövänliga ingredienser. Hon har i sin produktlinje utvecklat något hon kallar för en grön kemi med behagliga texturer och milda, goda dofter.

Caudalie Premier Cru The Precious Oil* (598SEK)
Torroljan som en otrolig lyster samtidigt som den gör huden mjukare. Och jag säger bara wow, vilket jäkla lyster! Den absorberas snabbt in i huden och lägger sig inte som en klibbig hinna. Innehåller en blandning av naturliga oljor bla: fikonkaktus, vindruvskärnor och korianderolja blandat med lite resveratrol. The Precious Oil skall ge näring samtidigt som den skall reparera och göra huden fast samt minskar synligheten av rynkor.

Caudalie Premier Cru Serum* (1035SEK)
Nyheten i kollektionen Premier Cru är detta serum som är framtaget tillsammans med Harvard Medical School. Caudalie Premier Cru Serum innehåller en mycket hög koncentration av hyaluronsyra och är den enda produkten i samlingen som innehåller det nya Vinergy-komplexet**. Fungerar som en effektivitetsbooster och förstärker The Creams anti-agefunktioner. Så detta serum applicerar du innan din kräm, i detta fall innan The Cream som jag kommer använda. Men jag kommer även använda den under min nattkräm som kommer bli från ett annat märke då jag inte har någon nattkräm från Caudalie.

Caudalie Premier Cru The Cream* (1035SEK)
En ansiktskräm med ett koncentrat av aktiva ingredienser som för var dag reducerar fina linjer, suddar ut mörka fläckar och gradvis förbättrar texturen. Ansiktskrämen innehåller 3 patenterade ingredienser. Viniferin som ger lyster, polyfenoler som förser huden med antioxidanter, vinolevure och druvkärnsolja som ger huden fukt.
Serien har den mogna hud i åtanke men fungerar nog lite bra till dig som inte anser dig kommit i den mogna tidramen ännu. Jag anser mig tillhöra målgruppen mogen hud nu när jag snart går in i 40 strecket. Bara för att du inte ser rynkorna idag så betyder det inte att dom inte finns där. Ser fram emot att ta in dessa tre produkter i min hudvårdsrutin nu. För med dessa lyxiga produkter kan ingen dag börja fel.
** Vinergy-patenterade komplex, inkorporerat i serumet, är en innovativ kombination av Vine Resveratrol och Betaine av naturligt ursprung. Den optimala koncentrationen bidrar till att återställa cellulär energiomsättning, som minskar med åldern.
Detta inlägg innehåller pressutskick, men åsikterna är fortfarande till 100% mina egna och har inte gått att köpas eller påverkas av en tredje part. Mer info finner du under PR & Policy.